להתעורר לעולם בלי לייקים

מישהו בכלל זוכר מה זה עולם בלי #פייסבוק, #אינסטגרם ושאר הרשתות החברתיות? כמעט 15 שנים חלפו מאז פרצה פייסבוק לחיינו ובעקבותיה המדיות החדשות האלו. ילדים בגיל ההתבגרות כבר לא מכירים בכלל עולם אחר וגם מבוגרים שכחו מזמן מה זה להתעורר בבוקר ולא לבדוק כמה #לייקים קיבלו הפוסט או התמונה האחרונה שלהם.


אל תוך השינוי המאסיבי הזה, שהתרחש בתקופת זמן קצרה מאוד, יחסית, זורק #מארק_צוקרברג פצצה חדשה ומשיק פיילוט מהפכני לביטול הלייקים. אותו עולם נטול מדדים עומד, אולי, לחזור אלינו ויש לכך כמה משמעויות שכדי להבין אותם צריך ראשית להבין מה עומד בכלל מאחורי המהלך.


הפיילוט הושק באוסטרליה, איטליה, ניו זילנד, ברזיל, קנדה ויפן וכלל את הרשת הפופולרית אינסטגרם, שנמצאת בבעלות פייסבוק. הסיבה שבכלל התחילו אותו, לפי דוברי פייסבוק, היא כדי לעצור גולשים ממחיקת פוסטים שלא קיבלו מספיק לייקים או שיתופים. באותה נשימה,מסבירים בפייסבוק שהרשת אמנם חושפת חלק ממספר הלייקים האמיתי שהתקבל, אולם מעלה הפוסט עדיין יכול לראות את המספר במלואו.


מדובר במהלך שמבטא את ההבנה המלאה של פייסבוק לגבי משמעותו של הלייק, משמעות שלרובנו היא כבר לגמרי מובנת מאליה: כולנו משתתפים פעילים בתחרות פופולאריות בלי נגמרת וככל שכמות הלייקים עולה, כך גואה הערך העצמי שלנו.


בפייסבוק כמובן לא משאירים אף עניין לא סגור ובודקים במקביל את ההשפעה הפסיכולוגית שיש לביטול הלייקים על הגולשים. ולא, היא לא עושה את זה מתוך דאגה אמיתית לרווחתם הנפשית של גולשיה. דבר אחד בטוח: אם פייסבוק תתחיל לראות פגיעה בהכנסות, המהלך הזה יבוטל כלא היה. המכונה המשומנת היטב שמתפעל מארק צוקרברג לא מעוניינת להפסיד ולו דולר אמריקאי אחד.


עולם בלי לייקים


האם אנו בפתחו של עידן חדש?

ומעבר לכך – האם פייסבוק תציע דרכים חדשות או משוכללות יותר כדי למדוד את הפופולאריות של הגולשים? האם יקומו תוספים או תוכנות ייעודיות ש "יתלבשו" על פייסבוק ויחשפו לכל דורש את מספר הלייקים? האם תצוגה של מספר הלייקים המלא למי שלא כתב את הפוסט, תהפוך להיות אפשרות בתשלום?

עוד מעניין לתהות, האם רשתות חברתיות נוספות, קיימות ועתידיות – שאינן בבעלות פייסבוק – יאמצו את השיטה. אחרי הכל, צוקרברג וחבריו היוו את ההשראה למספר גדול של רשתות חברתיות, חלקן מוכר יותר וחלקן פחות: יוטיוב, אינסטגרם, פינטרסט, טאמבלר, טיקטוק ועוד – רובן משתמשות בשיטת הלייקים ובנראות הבולטת שלהם, על-מנת למצב את מעלי התכנים על-פני מדדי הפופולאריות ולספק לגולשים מידע לגבי מה "חם" ומה לא.


האם נראה מגמה של הסתרת הלייקים גם ברשתות אלו? רק הזמן יגיע. מה שבטוח, המהלך הזה הולך לגרום גם לגולשים וגם לרשתות עצמן, לגלות צורות חדשות של יצירתיות וחדשנות.


ואולי... אולי בכלל אנחנו לא צריכים יותר את הלייקים בחיים שלנו? אולי תחרות הפופולאריות הגיעה סוף סוף לסיומה? אולי בכלל המהלך הזה של הרשת החברתית הגדולה והחזקה בעולם באמת תחזיר אותנו לעולם שנראה רחוק מאוד אבל למעשה נמצא במרחק של 15 שנה בלבד מאיתנו? אולי פייסבוק, אינסטגרם ושאר הרשתות יחזרו להיות מה שהתיימרו להיות מלכתחילה – רשת חברתית מחבקת ונעימה ולא מפלצות פרסום שואבות כסף.


אולי, אבל קשה להאמין. נותר רק להמתין ולראות אילו חידושים יש לפייסבוק ואינסטגרם בקנה וכיצד הם הולכים להשתלב עם המהלכים העתידיים שלהן. עד אז, אנחנו וילדינו נמשיך לספור לייקים, לצבור אוהדים ולשתף תכנים. בכל זאת, מישהו בכלל מכיר את העולם בלי כל זה?

כדאי מאוד שנתחיל להתרגל למצב החדש, כי יתכן שבקרוב מאוד כולנו נתעורר לעולם חדש -

נתעורר לעולם בלי לייקים.


עוד בנושא : על המהפך ברשתות החברתיות והקמפיין הויראלי השנוי במחלוקת


יזמים מנצחים – החברים החדשים שלך לחיים מועילים יותר

אנו מזמינים אתכם להצטרף אלינו לקהילת יזמים מנצחים,

שבה אנו מנהלים דיונים, מחברים בין אנשים, יזמים ובעלי עסקים

ומקיימים מפגשים וירטואליים וסדנאות להתפתחות אישית ועסקית.


בפייסבוק יש לנו כבר קרוב ל-6,000 עוקבים ואנו פעילים גם בקבוצת וואטסאפ

שמשמשת כחממה לצמיחה הדדית, שיתופית ומפרגנת!

להצטרפות לקהילה שלנו


רוצים לתרום ערך לחברי הקהילה? יש לכם סיפור או מיזם מעניין?

מוזמנים לפנות אלינו גם בנושא זה


אמיר נריה ציון

יזמים מנצחים

לחלום, להעז, לנצח!

פנו אלינו והצטרפו לקהילה!

  • YouTube - יזמים מנצחים
  • Facebook - יזמים מנצחים

בעת שליחת אימייל, הנכם מאשרים את תנאי השימוש

התכנים המתפרסמים באתרנו הינם בגדר "המלצה בלבד" וכי אין לראות בתכנים, תחליף לייעוץ עם גורם מוסמך.

התכנים באתר הינם באחריות הגולשים בלבד!

יזמים מנצחים 2018-2020 ©

לחלום, להעז, לנצח!

הבלוג מנוהל על ידי אמיר נריה ציון